//
Следи нѐ
To Top

У2 ја одложија турнејата откако на Боно му откажа гласот

Групата У2 мораше да ја одложи својата европска турнеја откако на пејачот Боно (58) му откажа гласот за време на концертот на Мерцедес Бенц Арената во Берлин.

За време на концертот било јасно дека Боно има проблеми со гласот и тој постојано имал покрај себе термос со чај. Конечно, Боно мораше да побара помош од посетителите за да ја отпее песната „Убав ден“ по што се повлече зад бината и веќе не се врати. Обожавателите на У2 кои веќе купиле билети за нивните концерти подоцна биле информирани дека концертите ќе бидат одложени, но не и откажани.

реклама

Традиционално за У2, турнејата беше силно политички обоена. Боно изразуваше поддршка за Европската унија на концертите, како и за про-имигрантските протести во германскиот град Чемниц, каде убиството на Германец од страна на двајца мигранти предизвика националистички собири.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: МК Сцена

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: