//
Следи нѐ
To Top

Нов систем за собирање пластика осмислен од 24-годишник

Брод, кој влече нов систем за собирање пластика, го напушти пристаништето во Сан Франциско и се упати кон „островот“ од ѓубре што го таложат струите во Тихиот Океан.

Собирачот е со должина од 600 метри и ќе служи како ограда во која треба да се собере и затвори пластиката која слободно плови по површината на водата.

реклама

Овој систем за собирање на пластика е дело на 24-годишниот Бојан Слат од Холандија, кој изјави дека со нетрпение ги очекува резултатите.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијасептември 9, 2018
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијасептември 9, 2018
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијасептември 9, 2018
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: