//
Следи нѐ
To Top

Европејците живеат подолго, но се подебели и премногу пијат и пушат

Жителите на Европа живеат подолго, се наведува во извештајот на Европската здравствена агенција, но и се предупредува дека напредокот го загрозуваат ризик факторите, меѓу кои и пушењето и дебелината.

Здравствениот извештај покажува дека просечната очекувана должина на животот во 2015 година била 77,9 години, што е за една година подолго во однос на 2010 година.

реклама

Меѓутоа, постои јаз од повеќе од 11 години меѓу земјите со највисок и најнизок очекуван животен век. Во Луксембург животниот век е 83,1 година во споредба со 71,6 во Молдавија.

Извештајот го објави европската канцеларија на Светската здравствена организација (СЗО) со седиште во Копенхаген, која опфаќа 53 земји.

Во Извештајот се напоменува дека во Европа има најголем процент на пушачи меѓу шестте региони на СЗО. Во 2013 година во Европа просечно 29 проценти лица биле пушачи преку 15 години.

Пиењето алкохол меѓу останатите е исто така повеќе во Европа отколку каде било во светот, се наведува во извештајот со додаток дека во 2014 година во просек биле испиени 8,5 литри алкохол по лице.

Повеќе од половината жители на Европа, речиси 59 отсто, се сметаат за предебели во 2016 година.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијасептември 14, 2018
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијасептември 14, 2018
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијасептември 14, 2018
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: