fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

„Статуафест“ на улица „Македонија“

МК Сцена

„Статуафест“ на улица „Македонија“

Живи статуи од Шпанија, Бугарија, Србија, Украина и Македонија ќе учествуваат на фестивалот „Статуафест – другото лице на улицата“ кој денеска и утре од 18 часот до полноќ ќе се одржува на улица „Македонија“ во организација на „Театроск“. 

– Она што го прави овој фестивал поразличен од останатите е неговиот формат, односно живите статуи кои ќе го разубават градот и ќе ја покажат специфичноста на оваа професија пред македонската публика, соопшти „Театроск“, кој повеќе од десет години се занимава со живи статуи и на фестивалот ќе ја презентира и својата продукција.

Целта на организаторот е да го развие овој вид уличен фестивал во Скопје по примерот на европските центри.

Покрај живи статуи, фестивалот ќе има и музичка програма со настапи  на диџеи и бендови. Покровител е Град Скопје и се организира со поддршка на спонзори.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од МК Сцена

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.