//
Следи нѐ
To Top

Честички од загаден воздух биле пронајдени кај неродени бебиња

Честички од загаден воздух биле пронајдени во плацента, но, сепак, досега не е познато какви оштетувања предизвикуваат кај фетусот.

Научници пронашле прв доказ дека честички од загаден воздух влијаат и врз неродено бебе, беше соопштено на Конгресот на Европското друштво за респираторно здравје во Париз.

реклама

Истражувањата покажале дека токсичните честички „патуваат“ низ белите дробови на бремената жена и доаѓаат во плацентата. Сепак, не е познато какви оштетувања предизвикуваат кај фетусот. Новата студија покажала дека сосема е можно тие честички да влегле и во фетусот, објави „Гардијен“.

Новото истражување испитувало плаценти од жени кои не пушат, а родиле здрави бебиња. Серија претходни студии покажаа дека загревањето на воздухот значително го зголемува ризик од предвремено породување или мала телесна тежина на бебето што предизвикува доживотни проблеми со здравјето. Огромна студија на преку 500 илјади родени во Лондон ја потврдила таа теза.

Неодамнешно истражување покажа и дека загадувањето на воздухот предизвикува огромно намалување на интелегенцијата. Во 2016 година отровни нано честички од загаден воздух откриени се во мозок на човекот.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијасептември 17, 2018
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијасептември 17, 2018
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијасептември 17, 2018
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: