Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Клаудија Кардинале и Роџер Дикинс гости на отворањето на 39. „Браќа Манаки”

МК Сцена

Клаудија Кардинале и Роџер Дикинс гости на отворањето на 39. „Браќа Манаки”

Големата италијанска и светска актерка, легендарната Клаудија Кардинале, како и оскаровецот Роџер Дикинс, денеска ќе чекорот на црвениот тепих на отворањето на 39. издание на фестивалот „Браќа Манаки”.

Клаудија Кардинале пристигна вчера со својата ќерка, која се вика исто како неа, Клаудија и иако помалку уморна, таа на аеродромот во Скопје беше расположена, ведра и заинтересирана да ја запознае земјата која и’ оддава почест со наградата Специјална Златна камера 300 за особен придонес во светската кинематографија.

Таа како вистинска филмска дива не покажа дека е заморена од патот, дозволи неколку фотографии веднаш по пристигнувањето. По краток одмор во Скопје, таа продолжува кон Битола каде вечерва, на свеченото отворање на 39. Интернационален фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ ќе и’ биде врачена наградата.

Веднаш по пристигнувањето таа рече дека и’ се допаѓа што е кај нас топло и сончево, и дека првите впечатоци и’ се позитивни.

Британскиот кинематографер Роџер Дикинс, лауреат на Златна камера 300 за животно дело на годинешното 39. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“, дојде во Македонија, заедно со својата сопруга Изабела.

Тој веќе пристигна во Битола, каде го пречека директорката на Фестивалот, Гена Теодосиевска, заедно со фестивалскиот тим. Дикинс со сопругата се исто така добро расположени и се согласија да се сликаат со младите волонтери на фестивалот.

Роџер Дикинс е еден од најголемите живи светски кинематографери и нему вечерва ќе му биде врачена наградата, а во понеделник тој ќе одржи мастер класа во рамки на програмата на ИФФК „Браќа Манаки“.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од МК Сцена

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.