//
Следи нѐ
To Top

Необичен предизвик: Жителите на овој град мора да ослабат сто тони

Градот Нарон во северозападниот дел на Шпанија си постави голем предизвик, а тоа е до 2020 година неговите жители мора да ослабат 100 тони.

Шунка и пржени лигњи се исфрлени од менито на стотици жители, кои започнале програма за слабеење во тој град.

реклама

– Чуѓето во 21. век заборавиле дека се создадени за одење, изјави лекарот Карлос Пинеиро, кој ја започна програмата со поддршка од градскиот совет.

Нарон има 40.000 жители, од кои 12.000 се со прекумерна телесна тежина. Кон проектот за слабеење се придружиле 4.000 од нив, односно 10 отсто од населението.

Програмата за слабеење ја составиле локални лекари, а исхраната и физичката активност се прилагодени за поединци. Во центарот на градот се поставени ваги за контрола на килограмите.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијасептември 30, 2018
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијасептември 30, 2018
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијасептември 30, 2018
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: