//
Следи нѐ
To Top

ПРВИЧНИ РЕЗУЛТАТИ: 90% гласале „ЗА“, 6% гласале „ПРОТИВ“

Според првичните податоци што ги објави Државната изборна комисија (ДИК) на својата веб страница од обработени 33 проценти од избирачките места, „за“ на референдумското прашање се изјасниле 90,95 проценти, а „против“ биле 6,11 проценти. 

Граѓаните на Македонија на денешниот референдум се изјаснуваа за прашањето „Дали сте за члество во ЕУ и НАТО со прифање на Договорот помеѓу Република Македонија и Република Грција“.

реклама

Според последните објавени податоци од ДИК, одѕивот на референдумот до 18.30 изнесувал 34,09 проценти.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Вести

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: