Следи нѐ
To Top

Уште една контроверзна видео игра го освојува светот

Шестата сезона од мегапопуларната интернет игра „Фортнајт“ со голема брзина „ги навлекува“ кон себе децата од цел свет, што предивикува загриженост кај родителите и наставниците.

Новата игра предизвикува зависност, отсутност и расеаност кај учениците, а ги прави и понасилни. Шест училшта во Австралија, на пример, испратија писма до родителите, во кои се предупредува дека децата, посебно момчињата, се однесуваат поинаку по играњето.

реклама

И родителите се многу загрижени поради играта. – Децата стануваат зависни од играта и депресивни, кога не играат, прокоментира засегнат родител за австралиската ИТВ.

Се верува дека играта лошо влијае и врз возрасни лица. Од јануари годинава на овој континент се поднесени 200 барања за развод при што како главна причина се наведуваат Фортнајт и други интернет игри.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Наука

 • Почина Пол Ален, соосновачот на Мајкрософт

  Соосновачот на Мајкрософт, Пол Ален почина вчера на 65 години. Претходно, тој и соопшти на јавноста дека ракот што веќе еднаш...

  Информативна Редакцијаоктомври 1, 2018
 • Чернобил повторно произведува струја

  Украинските власти одлучија на најдобар можен начин да ја искористат загадената зона околу Чернобил и на местото каде што се случи...

  Информативна Редакцијаоктомври 1, 2018
 • Речиси 260 луѓе загинале правејќи самослик

  Со појавата на „паметните телефони“, самосликовите станаа прилично популарни. Но, едно ново индиско истражување покажува дека тие можат да бидат и...

  Информативна Редакцијаоктомври 1, 2018
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.