Следи нѐ
To Top

Протекоа лозинки за најавување на Фејсбук, цената изнесува 2,6 долари

Информации за корисничко име и лозинка на Фејсбук од страна на хакери се продаваат за само 2,6 долари, се вели во ново истражување на интернет-страницата „Мани Гуру“.

Извештајот е објавен кусо по сознанијата за големиот упад во 50 милиони профили на Фејсбук. Во истражувањето се напоменува дека хакираните и-мејл адреси и лозинки се продаваат на т.н. „Дарк веб“ (дигитално подземје).

реклама

Истражувањето било засновано врз достапност до лозинки од 26 најчесто користени профили на интернет. На тој сив интернет пазар може да се купат и финансиски податоци, на пример, за кредитни и дебитни картички – тие чинат од 14 до 19,5 долари.

Така, практично е можно да се купи чиј било онлајн идентитет за помалку од илјада долари.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Интернет

 • Гугл наполни 20 години

  Гугл не е само името на најпопуларниот пребарувач на Интернет, но исто така и компанија, чии атрактивни производи се користат секојдневно...

  Информативна Редакцијаоктомври 4, 2018
 • Асоцијацијата за е-трговија на Македонија и ФИНКИ потпишаа меморандум за соработка

  Асоцијацијата за е-трговија на Македонија и Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство – ФИНКИ, потпишаа меморандум за соработка, со цел...

  Информативна Редакцијаоктомври 4, 2018
 • Мајкрософт го редизајнира Скајп

  Иако Мајкрософт неодамна комплетно го редизајнираше изгледот на Скајп, компанијата планира повторно да го стори истото. Според публикацијата на официјалниот блог...

  Информативна Редакцијаоктомври 4, 2018
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.