fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Речиси 260 луѓе загинале правејќи самослик

Мобилни

Речиси 260 луѓе загинале правејќи самослик

Со појавата на „паметните телефони“, самосликовите станаа прилично популарни. Но, едно ново индиско истражување покажува дека тие можат да бидат и кобни.

Според податоците, најмалку 259 лица загинале обидувајќи се да направат оригинален самослик. Ова е за периодот од 2011 до 2017 година, пренесува Си-Ен-Ен. Најмногу од нив се Индијци (159), по што следат Русија и Пакистан. Мажите во оваа мрачна статистика заземаат 72 отсто, и се помлади од 30 години.

Најмногу од настраданите починале од давење, сакајќи да се сликаат крај голем бран или на раб од брод. Осум лица настрадале фотографирајќи се со диви животни, а луѓе гинеле и застанувајќи пред воз, или пак пред огнено оружје (тука предничи САД).

Најчесто, жртвите на самосликот се младите и туристите кои сакаат да бидат што попопуларни на друштвените мрежи.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Мобилни

Маркетинг

Трендинг

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.