//
Следи нѐ
To Top

Албум на Битлси најпопуларен британски албум во историјата

Албумот на Битлси „Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band“ е прогласен за најпопуларен британски албум во историјата, соопшти британската компанија Official Charts.

На овој албум, познатата четворка од Ливерпул ги објави своите големи хитови како „Со мала помош од пријателите” и многу други.

реклама

По објавувањето на тој албум бендот престана да оди на турнеи и се фокусираше на студиска работа под водство на продуцентот Џорџ Мартин.

На топ листата на најпопуларни албуми зад Битлси се најде Адел со албумот „21“ и групата Оејзис со албумот „(What’s the Story) Morning Glory?“.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: МК Сцена

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: