fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Најавено новото издание на Моден викенд Скопје

Магазин

Најавено новото издание на Моден викенд Скопје

Од 1 до 4 ноември Моден викенд Скопје ќе ги донесе најновите колекции на домашни и дизајнери од регионот со темата „Модата како дел од екосистемот. Одржлива приказна“ на две локации во Скопје.

Четиридневното модно случување ќе го отвори дизајнерката Лидија Георгиева во „F.A.M.E.’S“ и по повод 20 години од создавањето на брендот ќе ја претстави роденденската колекција „Милион милји време“.

„Скопје Мериот хотел“ како официјална локација на осумнаесеттиот Моден викенд Скопје ќе биде местото на кое ќе се одржуваат три дена ревии. На 2 ноември вечерта ќе почне со модната инсталација и перформанс од финалниот дел на проектот #sustainabestorymk со капсулните колекции на учесниците и гостинките од Велика Британија, односно талентираната дизајнерка Ана Скодбо и една од водечките британски стилистки Ребека Рој.

Ќе следува модниот перформанс на дизајнерката Ирина Тошева со колекцијата за есен-зима 2018/2019 и несекојдневен концепт. За првпат на Моден викенд Скопје ревија ќе има и дизајнерката Теодора Митровска со колекцијата We Are Not Machines. Посебно изненадување ќе биде модното шоу и креациите на Кренаре Ругова, која во Скопје ќе ја донесе колекцијата за која вели дека е работена „користејќи бавна мода за да претстави нови форми на размислување однапред“.

За крајот на првата вечер ќе ја видиме колекцијата Full of grace на дизајнерката Силвија Миха, која оваа 2018 година заокружува два нејзини значајни јубилеи, 20 години од првата самостојна ревија на ФЛУ, како и 10 години од постоењето на нејзиното модно ателје „Алшар“.

По првиот ревијален ден, во Public room ќе има забава со познатиот диџеј Gramophonedzie.

В сабота, 3 ноември, модна ревија ќе имаат студентите од академијата „Џолев и уметности“. Квалитетот и напредната технолошка доработка се главните императиви при креирање на секое парче накит на „Сигма“ и на нивната најнова колекција наречена Future now. Веднаш потоа за првпат кај нас ќе ги видиме моделите на Matrons dresses и за крај на вечерта ревијата на Олгица Ѓоргиева и новата колекција Bridges поддржана од „БИСИ“.

Есенското издание на Моден викенд Скопје 2018/2019 ќе го затворат модните парчиња на error kolektiv и нивните три брендови: Atami, „m Ellephantski и [0.10] error of harmony. Потоа ревијата на Сара Реџиќ и за крај на вечерта Александра Јовановска со ретроспективна ревија и колекцијата „Архетип“ од десетгодишното творештво како моден дизајнер.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Магазин

Маркетинг

Трендинг

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.