//
Следи нѐ
To Top

Експертите велат дека до 2025 ќе се реши проблемот со загадувањето во Скопје

Експертите очекуваат дека до 2025 година ќе се намали загадувањето во главниот град, но само доколку за затоплување, целосно се исфрлат од употреба дрвото, нафтата и јагленот.

Градот Скопје организираше работилница на која професори и истражувачи презентираа анализи во кои домаќинствата со 90 проценти учествуваат во емитување на ПМ честичките, а останатите 10 проценти се од транспортот.

реклама

Граѓанските здруженијанајавија тужба до државата пред домашните и меѓународните судови поради уништување на здравјето на граѓаните од аерозагадувањето. Вчера од Меѓаши најавија разни облици на изразување на револт кои вклучуваат и протест на наставата во училиштата.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Вести

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: