//
Следи нѐ
To Top

Зебри и фламинга – нови жители на скопската зоолошка градина

Оваа пролет Зоолошката градина во Скопје ќе добие неколку нови жители – едно јато фламинга и две зебри.

За нивните живеалишта и преселбата во скопската зоолошка се предвидени средства во висина од 10 милиони денари, за кои Градот Скопје се задолжи кај Светската банка.

реклама

За фламингата ќе биде пренаменет дел од живеалиштето на пингвините, кое уште не е завршено, додека зебрите ќе бидат непосредно до жирафите.

Фламингата се донација од зоолошката градина во Келн, а зебрите ќе пристигнат од Чешка.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијаноември 20, 2018
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијаноември 20, 2018
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијаноември 20, 2018
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: