//
Следи нѐ
To Top

Илјада парчиња пластика најдени во утроба на угинат кит

Во телото на китот, кој се насукал покрај брегот на Индонезија, билo најдено големо количество пластика.

Вработените во националниот парк Вакатоби вчера нашле тело на кит долг 9,5 метри. Во неговиот стомак имало околу 6 килограми пластика. Меѓу другото, китот проголтал и 115 пластични чаши и еден пар сандали. Имало и 25 кеси и други предмети од пластика.

реклама

Од еколошката организација World Wildlife Fund (WWF) се шокирани од количеството пластика најдено во стомакот на китот, иако не ја знаат причината за смртта.

Велат дека снимките се толку страшни што конечно ќе треба да го освестат човештвото помалку да користи и да не фрла пластични отпадоци.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијаноември 20, 2018
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијаноември 20, 2018
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијаноември 20, 2018
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: