//
Следи нѐ
To Top

НАСА го објави најдолгиот тајмлепс снимен од Меѓународната вселенска станица (ВИДЕО)

НАСА го објави најголгиот континуиран тајмлепс од планетата Земја, снимен од камерата на Меѓународната вселенска станица (ISS).

Видеото беше објавено по повод 20-от роденден на ISS, која отпатува во вселената на 21 ноември 1998 година.

реклама

Овој тајмлепс беше снимен на 6 октомври оваа година од страна на астронаутот Александер Герст и го покажува патот на Станицата околу Земјата.

ISS патува со брзина од 7.710 километри на час, што значи дека орбитира околу Земјата еднаш на секои 90 минути, односно 16 пати на ден.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Видео

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: