//
Следи нѐ
To Top

Најсјајната комета наредната недела ќе помине покрај Земјата

Една од најсјајните комети, „46P/Wirtanen“, наредната недела ќе мине покрај Земјата и тоа ќе биде една од 10-те најблиски средби со таков вид на небесно тело од 1950-та година, и меѓу 20-те најблиски од 9-тиот век.

Кометата ќе биде најблиску до Сонцето наредната среда, на 12-ти декември, а до Земјата на 16-ти декември и ќе мине покрај нашата планета на оддалеченост од 11.265.408 километри.

реклама

Како што се наведува, кометата најверојатно ќе може да се види со голо око, но најдобро би било да се гледа низ двогледи и мали телескопи, посебно надвор од градовите.

Одделението за астрономија при Универзитетот во Мичиген соопштило дека „не постојат шанси кометата да ја погоди Земјата”.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Sci-fi

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: