//
Следи нѐ
To Top

Католичките верници го слават Божиќ

Христијанските цркви кои времето го сметаат според Грегоријанскиот календар денеска го прославуваат Божиќ, ден кога, според преданието, бил роден Исус Христос.

Во Римокатоличката црква изминатата ноќ се служеше света миса.

реклама

Божиќните прослави траат неколку денови, а кај римокатолиците се до празникот Светите три крала, на 6 јануари.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Вести

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: