Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Светот ја испраќа старата и ја пречекува новата 2019 година

Вести

Светот ја испраќа старата и ја пречекува новата 2019 година

Стотици милиони луѓе во светот вечерва на плоштадите во своите градови, во туристичките центри, во кафеани, ресторани, пабови… или во семејна атмосфера во домовите, ќе ја испратат 2018 и ќе ја пречекаат Новата 2019 година.

Аки Рахимовски и „Парни валјак“, неколку македонски пејачи, диџеј и косовската група „Офкестра“ ќе ги забавуваат скопјани за новогодишната ноќ. Новогодишната програма ќе почне во 21 часот на Градскиот плоштад „Македонија“ и ќе трае до еден часот по полноќ.

Традиционално на плоштадот најмладите ќе го дочекаат Дедо Мраз во 13 часот. Претходно во рамки на програмата ќе биде изведена претставата „Волкот низ приказните“ и дружење со Волд Дизни маскоти.

Град Скопје е организатор, а Македонски телеком главен покровител на пречекот на Новата 2019 година.

На плоштадот „Македонија“ се поставени дрвени куќички како дел од новогодишната населба „Винтерленд“, каде што се нудат рачно изработени сувенири, украси, книги, божикни подароци, како и гастрономски специјалитети и топли пијалаци. Во изминатите 14 дена секојдневно имаше различни активности за забава и рекреација на граѓаните.

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, најави дека ќе присуствува на новогодишната прослава на плоштадот.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Вести

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.