//
Следи нѐ
To Top

Православните верници ја слават Стара нова година- Василица

Православните христијани денеска ја слават Василица ,што важи за прв ден во новата година според јулијанскиот календар.

Во храмовите на Македонската православна црква се одржуваат свети литургии.

реклама

Некои семејства слават слава а некои имендени. Дел од граѓаните пак токму денеска го кршат лепчето со паричка. Се верува дека на оној на кој ќе му падне паричката ќе го следи здравје, среќа и бериќет во текот на целата година.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Вести

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: