//
Следи нѐ
To Top

„Моја љубов“ – уникатен концерт на Македонската филхармонија за Денот на вљубените

За Денот на вљубените, на 14 февруари (четврток) во 20 часот, Македонската филхармонија и оваа година подготвува единствен музички настан!

Под диригентство на маестро Борјан Цанев, ќе бидат изведени популарни теми, инструментални, но и вокални композиции кои се искористени во култни филмски остварувања, а кои пејат за љубовта, страста, вљубеноста…

реклама

Љубителите на добрата музика ќе имаат можност да ги слушнат вечните композиции кои ги испеаја славните грла на Чет Бејкер, Ела Фицџералд и Нина Симон, Стинг или Паоло Конте, филмски теми на култните Енио Мориконе, Нино Рота, Крег Армстронг, Геби Верлор („Малена“, „Ромео и Јулија“, „Високи потпетици“) или оние на современите вокалистки и авторки Мишеле Гуревич и Ковач кои во последните години ја стекнаа светската популарност…

За оригиналните оркестрации, специјално направени за овој настан, се погрижи македонскиот врвен композитор Владимир Николов.

Концертот носи наслов „Моја љубов“, а како солисти ќе се претстават македонските истакнати уметници: Огнен Анастасовски, Светлана Јовановска и Надежда Рубен (вокали), Трајче Велков (труба) и Иван Иванов (саксофон).

Музиката ќе биде збогатена со танцот и кореографијата на Ивана Коцевска и Јована Зајкова, како и со уникатен светлосен дизајн.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: МК Сцена

 • Концерт на Тom Odell во Скопје oваа среда во МКЦ!

  Музичката сензација на новата генерација, вонсериски талентираниот и наградуван британски кантавтор Tom Odell кој во моментов е на светска турнеја на...

  Информативна Редакцијафевруари 7, 2019
 • Скопски урбани легенди

  Повелете, простете и споделете без говор на омраза и суета, книгите се светост и треба да им се радуваме! реклама

  Информативна Редакцијафевруари 7, 2019
 • Билетите за Златна Бубамара продадени за 90 минути

  Билетите за најголемиот музички и културен настан Златна Бубамара на Популарноста, вчера беа распродадени за само 90 минути. реклама

  Информативна Редакцијафевруари 7, 2019
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: