Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Дедо Мраз тргна од Лапонија

Занимливости

Дедо Мраз тргна од Лапонија

Дедо Мраз со своите ирваси и кочии појде од гратчето Рованиеми во најсеверната финска област Лапонија со цел неговите подароци да им ги подели за деца во светот.

– Се надевам дека минатата година беше добра за вас. Се разбира, во светот се случија и многу нешта, кои би требало да са поинакви. Да се надеваме дека Божиќ ќе донесе еден кус миг на спокој, во кој светот и луѓето ќе си дадат малку оддишка, минувајќи повеќе време со семејствата и пријателите, изјави Дедо Мраз пред поаѓањето.

Тој беше испратен со песни и танци на неговите помошници, кои му посакаа среќа во долгото патување.

Настанот во студената ноќ на минус 22 Целзиусови степена, го проследија стотици луѓе во Рованиеми, каде што и „официјално“ е домот на Дедо Мраз.

Повеќе од Занимливости

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.