fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Синиот автобус на „Еураксес“ во Скопје

Маркетинг

Наука

Синиот автобус на „Еураксес“ во Скопје

Студентите и истражувачите кои се наоѓаат на почетокот на својата кариера денеска ќе имаат можност да го посетат синиот автобус на „Еураскес“, кој ќе пристигне на паркингот пред Факултетот за информатички науки и компјутерски технологии -ФИНКИ. 

Посетителите во текот на денот ќе дознаат како да најдат работно место во другите држави и како да имаат пристап до фондови за финансирање.

Синиот автобус на „Еураксес“ е на турнеја низ Европа, а освен во Скопје ќе посети и други 33 градови во 16 европски држави.

„Еураксес“ – Истражувачи во движење е иницијатива поддржана од Европската истражувачка заедница, која им помага на европските и странските истражувачи да добијат информации и поддршка со цел да се стекнат со интернационална истражувачка кариера во Европа. „Еураксес“ нуди комплетен опсег на услуги потребни на еден истражувач да се стекне со меѓународна истражувачка кариера, од понуди за работа, па се до совети за преселба од една држава во друга.

Проектот „Еураксес“ во Македонија се одвива во рамки на Македонската академија на науките и уметностите.

Во амфитеатарот на ФИНКИ денеска ќе има интерактивни сесии со истражувачи, финансиери и работодавци кои ќе нудат совети за тоа како подобро да се развие истражувачката кариера.

Прочитај повеќе
Маркетинг
Можеби ќе ти се допадне...

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Наука

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.