Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Пролетен „Слоу Фуд пазар“ на првиот ден од јуни во Мондано гарден

Настани

Пролетен „Слоу Фуд пазар“ на првиот ден од јуни во Мондано гарден

Во првиот ден на јуни, за убав старт на месецот, настан за сите што сакаат и препознаваат добра храна.

Во сабота, на 1 јуни од 11 до 17 часот, во Мондано гарден (задниот двор на гимназијата „Јосип Броз Тито“) ќе се случува пролетен Слоу Фуд пазар, што го организира Слоу Фуд Водно.

„Настанот е замислен како неформално дружење, можност да сте на отворено и да купите нешто од нашето, автентично и највкусно. Притоа да дознаете многу работи за локалните производители на традиционалните сирења, џемови, мед, месни производи, за тартуфи, масла, ракии, пива, вина, истите да ги пробате и се разбира, да ги препорачате на своите пријатели“, велат од непрофитната организација „Slow food Vodno“.

И децата, во нивното катче ќе можат да уживаат во работилница што за нив ја подготви Слоу Фуд Водно – едукативно и забавно.

Инаку, на овој интересен пазар ќе учествуваат околу 25 производители кои ќе го претстават она што го прават – козјо сирење и намази, масло од лешник, оцет од диви јаболка, сувомеснати призводи, интересни џемови што ќе ве потсетат на детството, зреено месо, занаетчиско пиво.

– Најдобро е кога е наше, највкусно е кога е домашно! – велат организаторите.

Прочитај повеќе
Маркетинг
Можеби ќе ти се допадне...

Повеќе од Настани

Маркетинг

Трендинг

Маркетинг
Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.