Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Пробиштип домаќин на шестиот интернационален натпревар по англиски јазик – HIPPO

Вести

Пробиштип домаќин на шестиот интернационален натпревар по англиски јазик – HIPPO

Приватното училиште за странски јазици КАРИЕРА И УСПЕХ од Пробиштип за првпат беше домаќин на шестиот интернационален натпревар по англиски јазик-HIPPO.

Натпреварот е во организација на меѓународната образовна компанија EDI и нејзиниот представник за балканските здруженија Global Input во кој учествуваат натпреварувачи од 9 до 18 години од Србија, Хрватска, Италија, Словенија, Црна Гора, Босна и Херцеговина и Македонија.

Учесниците се натпреварува во пет категории, според годината на раѓање, односно нивото на знаење (Hippo 1,2,3,4 и 5) кои се усогласени според Заедничката Европска Јазична Рамка А1, А2, итн. Најдобро рангираните учесници од регионот стекнуваат право на учество на полуфинален дел. Финалниот натпревар ќе се одржи во Лидо ди Јесоло во Италија.

– ,,Учество на натпреварот земаа ученици од нашиот регион Пробиштип, Кратово, Радовиш, Кочани и Штип во различните HIPPO категории. Чест и задоволство е да се биде домаќин на еден ваков натпревар од едукативен карактер. Во очекување сме на резултатите. Имено, им честитам на сите ученици и им посакувам голем успех,, изјави регионалниот координатор на HIPPO натпреварот м-р Сашка Јовановска.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Вести

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.