Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Рекордна цена на регистарски таблички: Табличката „П7“ продадена за 15 милиони долари на хуманитарна аукција

Занимливости

Рекордна цена на регистарски таблички: Табличката „П7“ продадена за 15 милиони долари на хуманитарна аукција

Највисоката цена за регистарски таблички на автомобил достигна нов рекорд. На аукција во Дубаи, табличката со знаците „П7“ беше продадена за високи 15 милиони американски долари.

Ова го собори претходниот рекорд од 14,2 милиони долари, поставен во 2008 година. Вредноста на регистарските таблички е висока, а некои најретки и најпожелни знаци можат дури да ја надминат вредноста на самите автомобили.

На листата на познати регистарски таблички кои достигнаа рекордни суми се „ММ“ од Калифорнија и „Ф1“ од Велика Британија.

Во Австралија, рекордната цена ја постигна табличката со знакот „4“, додека неименуван купувач во Хонг Конг плати 3,2 милиони долари за табличката со знаците „Р“. Иако повишената вредност на регистарските таблички може да звучи неверојатно за некои, за колекционерите и љубителите на автомобилињата тоа е дел од високо оценуваниот свет на класичните автомобили.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Занимливости

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.