Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Вечерва погледнете во небото и замислете желба – народни верувања поврзани со празникот Водици

Занимливости

Вечерва погледнете во небото и замислете желба – народни верувања поврзани со празникот Водици

На 19-ти јануари, православните верници го прославуваат Богојавление, познато и како Водици. Овој голем христијански празник обично се одбележува со традиционалното фрлање на Светиот крст.

Споменот на Христовото крштевање во реката Јордан и Божјиот изглед во форма на гулаб и гласот: „Ова е мојот Син и Него слушајте го“, се одбележува на Богојавление, кога се осветува вода во црквите. Таа Света вода, позната како Богојавленска, се чува во домовите како светилиште и се користи за разни потреби.

Постојат разни народни обичаи поврзани со Богојавление. Така, еден од најпознатите обичаи е отворањето на небото, кога точно на полноќ, според верувањата, небесата се отвораат, а луѓето ги кажуваат своите желби.

Друг обичај е ставањето на огледала под перниците од страна на невенчаните девојки, со надеж дека ќе го видат својот иден брачен партнер во соништата.

На Богојавление, некои млади девојки одат на недопрен извор на вода, фрлаат зрна пченица и изгова­раат зборови за берба и жетва. Така осветената вода се носи во домовите како обележје за плодна година.

Обичајот на старите жени да го предвидуваат времето на Богојавление како предвесник за годината, со нивните верувања за врската помеѓу временските услови и родовитоста, исто така е популарен. Ако врне снег, тоа се смета за предвестување за плодна година, додека ведрото време најавува сушна година.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Занимливости

Маркетинг

Трендинг

Маркетинг
Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.