fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Кинезите направија и тестираа трамвај на иднината (ФОТО)

Наука

Кинезите направија и тестираа трамвај на иднината (ФОТО)

Само два месеци по претставувањето на концепто на 19-от Меѓународен саем на висока технологија во Пекинг, кинеските инженери направија и тестиРаа нов издигнат трамвај кој може да поминува преку други учесници во сообраќајот.  Првото возење го направи во Чинхуангдаоу.

По презентацијата на моделот и  концептот во мај ја заинтригираа јавноста, инженерите одговорни за  „Transit Elevated Bus“ (ТЕБ) ги изненади сите и направи навистина гигантско возило.

Трамвајот се движи на струја со сончева енергија која ја собираат панелите распоредени на покривот.

elevated-bus-china-transport-travel-design_dezeen_1568_2[1]

Шинското возило на иднината, поточно, работи на принцип „опчекорување“ на сообраќајни ленти така што не зависи од никаков метеж.

Целото возило осмислено е за максимално да го искористи патот, а долго е 22 и широко 8 метри. Тоа му овозможува да прекрие повеќе сообраќајни ленти.

Едно возило може да превезе и до 300 патници, но експертите планираат да се користи по метро системот, односно да одат по четири споени трамваи кои би можеле да  носат 1.200 луѓе.

china-elevated-bus[1]

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Наука

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.