fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Марк Цукенберг препорачува да ја покриете камерата на вашиот лаптоп

Маркетинг

Наука

Марк Цукенберг препорачува да ја покриете камерата на вашиот лаптоп

Многумина, како на пример Марк Цукерберг, ја покриваат камерата на својот лаптоп, а се чини, не се работи за неоснована параноја.

Меѓу нив е и поранешниот директор на ФБИ, Џејмс Коми кој отворено изјавува дека „секогаш е паметно да се стави лента (селотејп) преку камерата”. Фотографијата на Цукерберг, пак, каде што во позадина се гледа лаптопот со покриена камера, само ја продолжи дискусијата.

Сосем е логично луѓе како нив двајца да бидат цел на хакери кои би ја искористиле камерата од лаптопот за да ги шпионираат. Но, дали и „обичниот свет” треба да се плаши?

Еден од мотивите е, секако – уцена. Имајќи ја „на тацна“ сета Ваша приватност, хакерот може да сними безброј моменти погодни за изнуда.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Наука

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.