Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

За „ископување“ биткоини годишно се трошат повеќе од 30 терават-часови

Наука

За „ископување“ биткоини годишно се трошат повеќе од 30 терават-часови

Компјутерите за „ископување“ биткоини годишно трошат 30,14 терават-часови, што е речиси еднакво со потрошувачката со 19 европски земји поединечно.

Потрошувачката на електрична енергија на мрежата компјутери што овозможуваат трансакција на дигиталната валута биткоин, може да се спореди со 60 земји во светот, во однос на нивната потрошувачка.

Секоја трансакција која достигнува 10.000 долари одзема околу околу 300 киловат-часови струја, објаснуваат експерти.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Наука

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.
Please accept [renew_consent]%cookie_types[/renew_consent] cookies to watch this video.