Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Збигњев Прајснер се заблагодари на „Скопје Синема Сити“: Се надевам дека наскоро ќе имам можност да ја споделам мојата музика со вас

Настани

Збигњев Прајснер се заблагодари на „Скопје Синема Сити“: Се надевам дека наскоро ќе имам можност да ја споделам мојата музика со вас

Во киното „Мирно лето“ на Кинотеката на РСМ, синоќа беше отворена филмската програма на 10. издание на фестивалот посветен на музичкиот документарен филм Скопје Синема Сити.

Публиката имаше можност да го проследи видео обраќањето на големиот композитор на филмска музика Збигњев Прајснер, кој рече дека му е жал што не е присутен во Скопје за да ја почуствува атмосферата и да сподели дел од неговата музика со публиката.

„Жал ми е што не сум во Скопје, но имам 69 години и натаму интензивно имам работни обрски. Искрено се заблагодарувам на фестивалот Скопје Синема Сити за ова признание за мојата работа и се надевам дека наскоро ќе можам да дојдам во Скопје и да ја споделам музиката заедно со публиката, бидејќо не ја компонирав музиката само за филмовите, туку и за вас “, рече Прајснер.

Во периодот помеѓу 1985 и 1996 година, почнувајќи од филмот No End, Прајснер бил еден од најблиските соработници на Кишловски и заедно работеле на 17 филма. Меѓу познатите филмови што изнедриле исто толку позната музика се мини серијалот „Decalogue“, филмовите „А Short Film About Killing“, „A Short Film About Love“, „The Double Life of Veronica“, трилогијата „Three Colours“.

Проекцијата на филмот за отворање „Карлос“ во режија на Руди Валдез, посветен на големата гитарска легенда Карлос Сантана, беше проследена со аплауз а потоа посетителите уживаа во мало концертно музичко изненадување каде што ги споделуваа впечатоците од филмот.

Програмата продолжува вечерва со со филмовите за една џез и една панк икона: „Ајде да се изгубиме: Чет Бејкер“ и „Џо Страмер, Иднината е ненапишана“.

This slideshow requires JavaScript.

 

 

Повеќе од Настани

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.