Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Оваа година повеќе жени од мажи ќе трчаат на Скопскиот маратон

Спорт

Оваа година повеќе жени од мажи ќе трчаат на Скопскиот маратон

Оваа година повеќе жени од мажи ќе трчаат на Скопскиот маратон

15. јубилеј на најмасовната спортска манифестација во државата, Виз Ер Скопски маратон, ќе се одржи во сабота, 4. мај 2019 година, со почеток во 08.30 часот во срцето на Скопје, пред Собранието на Република Северна Македонија. Тимот на Виз Ер Скопски маратон, Сојуз на спортови на Скопје, порача „Најголемиот спортски спектакл е подготвен!“. Тие повторно се надминаа и го срушија рекордот со тоа што се пријавија над 12.000 учесници од 58 држави.

„Оваа година за оваа манифестација Градот Скопје од својот буџет издвои 1.500.000 денари, а ги стави на располагање и сите јавни претпријатија под негова ингеренција, кои беспрекорно ја вршат својата работа и за тоа им упатувам јавна благодарност. Ги повикувам сите граѓани на Скопје, во сабота, 4. мај да излезат во што поголем број, да им посакаат добредојде и да им пружат поддршка на сите учесници, спортисти и рекреативци.“, истакна Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов како домаќин на манифестацијата. Тој додаде дека особено го радува фактот што меѓу натпреварувачите годинава се пријавени и околу 60 вработени во администрацијата на Градот Скопје.

„Ние веруваме дека не можат да се постават маргини на спортот и на здравиот начин на живеење. Затоа секојдневно се трудиме да се надминеме себеси во нашата работа. Колку подобри чекори ќе дадеме, толку повеќе луѓе се пријавуваат и влегуваат во светот на спортот. Со ова убедување успеавме 15. јубилеј да го направиме за сеќавање и да го срушиме рекордот со тоа што се пријавија над 12.000 учесници од 58 држави од целиот свет. Воведовме новини во секој сегмент и дадовме сѐ од себе да го зајакнеме хуманитарниот карактер на настанот. Секој можеше да донира преку givengain.com и да учествува на бесплатните тренинзи кои беа поддржани од страна на Делегацијата на ЕУ во склоп на нивното покровителство на штафетниот маратон ‘ЕУ за спорт’. Воедно, оваа година стартот го преместивме пред Собрание во очекување на големиот интерес. Исто и патеките беа подложни на промени, сѐ со цел да им биде полесно на учесниците. Тие беа измерени од страна на официјални претставници од ИААФ и АИМС и се обнови постоечкиот сертификат за точност исполнувајќи ги сите стандарди за учество на Олимписки игри и Светски првенства.“, рече Кире Синадиновски, директор на Виз Ер Скопски маратон. Тој додаде дека од клучно значење е да излезат навивачите и да ги бодрат учесниците. Ги повика да се пријавуваат за најдобар транспарент и најдобра фотографија посочувајќи дека и оваа година има околу 30 музички точки долж патеката на кои можат да им се приклучат.

„Според техничките податоци и бројката на пријавени учесници можеме да забележиме дека Виз Ер Скопскиот маратон може да напредува. 58 земји учеснички. Тоа воопшто не е мала бројка. Очекувам оваа година да имаме и 7 домашни тркачи кои ќе ја скршат границата од 3 часа, што е многу значајна за напредокот на овој спорт во државата.“, вели маратонецот Александар Кираџиев.

„Ја користам оваа прилика да ги повикам сите скопјани да излезат на улиците затоа што тоа на маратонците многу им значи.“, посочи рекордерката Адријана Поп Арсова.

На 4. мај од 18.30 до 21.00 во Парк Хотел & Спа во ресторанот Brick Eat ќе се одржи хуманитарна Паста Парти. Купонот за паста парти по цена од 100 ден може да се купи при подигнување на стартен број или на самата забава. Сите средства собрани од хуманитарниот настан ќе бидат донирани за Проект Среќа.

Организаторите посочија дека подигнувањето на стартните пакети за Виз Ер Скопски маратон 2019, ќе биде на 2. и 3. мај во Парк Хотел и Спа. Работното време на центарот ќе биде од 10.00 до 19.00 часот на 2. мај и од 10.00 до 20.00 часот на 3. мај.

„Парк Хотел и Спа веќе трета година по ред е горд партнер на оваа елитна спортска манифестација и е домаќин на маратонците кои оваа година ќе бидат дел од Wizz Air скопскиот маратон. И понатаму ќе бидеме дел во вакви проекти, од наскоро зајакнати со нов член на Parkland Hospitality Group семејството – новиот хотел со 4 звезди ‘Next Door Park Hotel’, веднаш до Парк Хотел и Спа.“, порачаа од Парк Хотел и Спа.

Виз Ер Скопскиот маратон е под покровителство на Делегацијата на Европската Унија, Град Скопје и Агенција за млади и спорт.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Спорт

Маркетинг

Трендинг

Маркетинг
Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.