Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

УЕФА НАПРАВИ КОРЕКЦИЈА: Корегиран е терминот „Северномакедонец“

Актуелно

УЕФА НАПРАВИ КОРЕКЦИЈА: Корегиран е терминот „Северномакедонец“

УЕФА НАПРАВИ КОРЕКЦИЈА: Корегиран е терминот „Северномакедонец“

УЕФА, сепак според правилата и Преспанскиот договор, го отстрани терминот „Северномакедонец“ и го замени со „Македонец“.

Имено, оваа измена за националност е направена за претседателот на Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) Муамед Сејдини и генералниот секретар Филип Поповски, по претставката од Министерството за надворешни работи.

Од МНР вчера соопштија дека водат сметка за точната употреба на името на државата, државјанството и етничката припадност на граѓаните на Македонија.

Прочитај повеќе
Маркетинг
Можеби ќе ти се допадне...

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Актуелно

Маркетинг

Трендинг

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.
Please accept [renew_consent]%cookie_types[/renew_consent] cookies to watch this video.