fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Дванаесет сообраќајки во текот на вчерашниот ден во Скопје

Маркетинг

Вести

Дванаесет сообраќајки во текот на вчерашниот ден во Скопје

На подрачјето на Град Скопје во текот на вчерашниот ден се случиле 12 сообраќајки од кои во пет учесниците во сообраќајот се здобиле со полесни повреди.

Повредени се тројца возачи на патничко возило, двајца сопатници и двајца пешаци.

Во седум сообраќајки причинета е материјална штета.

Во текот на вчерашниот ден санкционирани се 34 возачи кои не го почитувале ограничувањето на брзината на движење, 24 возачи кои непрописно се престроиле пред крстосница, не го користеле безбедносниот појас или го користеле мобилниот телефон за време на возењето, 15 возачи кои возеле под дејство на алкохол и 12 пешаци кои поминале надвор обележан пешачки премин.

Со помош на специјалното возило „пајак“ отстранети се 72 возила кои го попречувале нормалното одвивање на сообраќајот.

Денеска, Отсекот за превенција при Единицата за безбедност во патниот сообраќај при СВР Скопје ќе одржи едукативни предавања „Влијанието на алкохолот, дрогата и психотропните супстанции врз безбедноста на патниот сообраќај“ со учениците од прва и втора година во средните училишта.

За денеска нема најавено вонредни настани со што се очекува сообраќајот да се одвива тековно.

Во сабота со почеток во 11 часот и 30 минути е најавен мирен протест на група граѓани пред зградата на МРТВ на крстосницата од булеварот „Гоце Делчев“ и улицата „Григор Приличев“. Со цел непречено и безбедно одвивање на сообраќајот ќе бидат преземени соодветни мерки за сообраќајно обезбедување, а по потреба и пренасочување на сообраќајот.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Вести

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.