fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Косово ја засили контролата на границата со Македонија

Маркетинг

Актуелно

Косово ја засили контролата на границата со Македонија

По настаните во Куманово, и инфорmациите дека во терористичката група имало и косовски државјани, Косово ја засили конролата  на границата со Македонија, јави Kосовската телевизија.

Од синоќа на полноќ полициски сили, главно припадници на специјалната единица РОСУ, се распоредени на границата. Специјалците биле распоредени во две групи, дел од нив се стационирани кај преминот Хан Елези-Блаце, додека другите на граничниот премин кој ги поврзува Косово со Србија и Македонија, во близина на Гњилане.

– Полиција ќе го мониторира минувањето на границата по информациите дека граѓани од Косово учествуавле во оружениот судир со македонските бебедносни сили во Куманово, објави Косовската телевизија.

На донесувањето на одлуката за распоредување на сопецијалците на косовско-македонаката граница претходеше средба на претседателката Атифете Јахјага со премиерот Иса Мустафа и министерот за внатрешни работи Скендер Хисени, на која станало збор за „актуелната безбедносна состојба во Косово и последните случувања во Република Македонија“.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Актуелно

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.