Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Колумни

Дупло дно

Дупло дно

Сѐ додека се шверцува злото во дуплото дно, ќе има душевно болни и терористи… Деца ни се убиваат пред очи додека дрндаме за човекови права и навредлива терминологија… СРАМ ДА НИ Е!

„Дупло дно е подрум во главата. Таму ги криеме сите дупли планови, таму се сите скришни прељуби, сѐ што сме премолчиле, што намерно сме заборавиле, таму е јасно кого колку мразиме, таму ја криеме сета невера за она во кое јавно се колнеме дека веруваме… Таму се складишта на суета и страв, нашиот мрак и пораз, таму сме без шминка, без вештачка вилица,без мидери, таму сме грди. Меѓу тоа ѓубре и отпад во нашата глава во длабок сон лежат оковани нашата вистина и слобода, нашата невиност и човечко достоинство.Такви дна имаат и државите и цивилизациите , никој не ги чисти. Растат…Во дуплото дно се шверцуваме самите себе си, си го гледаме својот сопствен шверц…Историјата на светот е историја на дупнати дна. Еден ден дното и дуплото дно конечно ќе се спојат. Тогаш веќе ќе нема душевно болни и терористи„ – Горан Стефановски , „Дупло дно“.

Прифатете ги statistics, marketing колачињата за да можете да ја видите содржината.

Учениците ја обожаваат поради нејзината непосредност, пријателски однос и смисла за хумор. Професорката по македонски јазик во гимназијата „Корчагин“, Татјана Алексиќ е негувана дама која држи до себе.

Повеќе од Колумни

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.
Please accept [renew_consent]%cookie_types[/renew_consent] cookies to watch this video.