Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

ИСТРАЖУВАЊЕ: Односот на таткото кон децата влијае на нивниот социјален живот

Магазин

ИСТРАЖУВАЊЕ: Односот на таткото кон децата влијае на нивниот социјален живот

Родителите имаат клучна улога во одгледувањето на децата, но и формирањето на нивната личност и односите со другите луѓе.

Сепак, ново истражување на Државниот универзитет на Пенсилванија, покажува дека татковците имаат поголемо влијание во одредени делови од нашиот живот, на пример – друштвеноста или толеранцијата кон луѓето, пишува списанието „Џурнал оф Јут Адолесенс”.

Испитувањето открива дека оние деца кои се отфрлени од татковците имаат поголема социјална анксиозност од оние кои не биле отфрлени.

– Откривме дека запоставувањето од страна на таткото, но не и од мајката, може да предизвика друштвена анксиозност. Татковците обично не се вклучени во семејните испитувања, така што е прилично важно да знаеме повеќе за тоа како тие влијаат на пријателствата во адолесценцијата и самотијата, смета Хио Ња Мак, кој е одговорен во истражувачкиот тим.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Магазин

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.