Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

„Кралски збор“: Новиот дански крал Фредерик Х објави книга

Магазин

„Кралски збор“: Новиот дански крал Фредерик Х објави книга

Новиот дански крал Фредерик X ја изненади јавноста објавувајќи книга само неколку дена откако го превзема тронот.

Данското кралско семејство го објави ова на својот Инстаграм во средата, а објавата вклучува цитат од книгата на Фредерик кој гласи: „Јас сум тоа што сум и ќе се обидам да го покажам како крал на Данска“.

Книгата го носи насловот „Kongeord“, што буквално значи „кралскиот збор“, но може да се сфати и како алузија на она што тој го рекол кога за првпат им се обратил на своите сограѓани од балконот на палатата Кристијансборг, по превземањето на тронот: Обединети и испорачани за Кралството Данска.

Главниот уредник на издавачот на книги Politikens Forlag рече дека кралот Фредерик X ги изразува идеите зад неговото мото во книгата.

 

Во објава на Фејсбук, издавачите напишаа дека книгата раскажува и за данската историја и животот на кралот „од неговата младост и неволното прифаќање на функцијата наследник на тронот, до возраста кога тој стана зрел семеен човек и монарх. “

Мислите на кралот ги забележал писателот Јенс Андерсен. Мајката на Фредерик, кралицата Маргрета II. ненадејно ја објави својата абдиција на новогодишната ноќ по 52 години на тронот, потпишувајќи официјално соопштение во неделата.

Нејзиниот најстар син Фредерик (55) стана нов крал во моментот на потпишување на документот.

Повеќе од Магазин

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.