fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Мохамад – петто најпопуларно име во Виена

Маркетинг

Занимливости

Мохамад – петто најпопуларно име во Виена

На официјалната листа најомилени имиња за деца во Виена, го нема името Мухамад, но во интерната верзија на регистарот го има, наведува австрискиот дневен весник „Кронен цајтунг“.

Исламското име Мохамад или Мухамед е веќе на петтото место на најчести детски имиња во австриската престолнина. Тоа го потврди и Кабинетот на градоначалникот, од каде што укажуваат дека двете листи се исправни и дека никој нема ништо да сокрие, и најавија измени.

Истражувањето на „Кронен цајтунг” посочува дека Мухамед веќе од 2014. е меѓу првите пет најчести имиња кои се даваат на деца родени во Виена.

Весникот посочува дека на листата странски имиња се наоѓа и името Александар наместо Александер.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Занимливости

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.