fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Почетокот на настава пред 08.30 часот предизвикува депресија кај учениците

Занимливости

Почетокот на настава пред 08.30 часот предизвикува депресија кај учениците

Почетокот на настава пред 08.30 часот, го зголемува ризикот од депресија и анксиозност кај учениците, се тврди во новото истражување објавено во списанието „Слип Хелт“ (Sleep Health).

Раниот почеток на наставата, создава притисок кај децата, што им пречи на нивното спиење и ги изложува на ризик од проблеми во менталното здравје.

Водачот на студијата др. Џек Пелтц од Универзитетот Рочестер Медикал Сенар изјави дека поради раното будење се создава притисок кај децата дека мораат порано да легнат и да се наспијат, поради што имаат зголемени ментални пречки.

– Добар сон, со подоцнежен почеток на наставата, дава подобри резултати, вели Пелтц.

Експертите им препорачуваат на учениците да имаат рутина за одење во кревет секогаш во исто време и тоа меѓу 20 и 22 часот, како и да ја намалат употребата на технолошки направи пред спиење.

Во истражувањето се анализирани 197 ученици, на возраст меѓу 14 и 17 години, кои пополнувале прашалници. На прашањата одговарале и нивните родители. По еднонеделното истражување, утврдено е дека учениците кои станувале рано, бидејќи наставата им почнува во 07.30 имале симптоми на депресија и анксиозност. Утврдено е дека тоа имало влијание и на нивните активности и на исхраната.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Занимливости

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.