Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Почина Хари Белафонте, легендарен пејач, актер и активист

Магазин

Почина Хари Белафонте, легендарен пејач, актер и активист

Американскиот пејач, актер и активист за граѓански права, Хари Белафонте почина на 96-годишна возраст од срцева слабост.

Тажната вест ја потврди неговиот долгогодишен портпарол Кен Саншајн за The New York Times. Легендарниот музичар починал во својот дом на Менхетен.

Пејачот, актер, продуцент и активист беше особено познат по популаризацијата на карипските народни песни, познати како калипсо. Бил вклучен и во различни општествени движења, особено во граѓанските права. Во 1950-тите Белафонте глумеше во филмови со расистичка тематика, а во раните 1960-ти соработуваше со Мартин Лутер Кинг Џуниор во движењето за граѓански права.

Тој беше движечката сила зад проектот песна „We Are The World“ за борба против гладот ​​во Етиопија во 1980-тите. Песната е изведена од Мајкл Џексон, Стиви Вондер, Брус Спрингстин, Боб Дилан, Реј Чарлс и Дијана Рос и собра милиони долари. Тој, исто така, се бореше со апартхејдот во Јужна Африка и ја координираше првата посета на Мандела на САД.

Во едно интервју во 2011 година, тој рече дека бил активист многу пред да стане уметник.

Тој е познат по многу хитови како што се песните „Banana Boat“, „Jamaica Farewell“, „Shake, Shake, Senora“ итн. Белафонте го имаше првиот албум што во историјата се продаде во повеќе од еден милион примероци.

Повеќе од Магазин

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.