Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Статуа на Коби Брајант и ќерката Џиана поставена на местото на несреќата две години од трагичната смрт

Магазин

Статуа на Коби Брајант и ќерката Џиана поставена на местото на несреќата две години од трагичната смрт

Статуа на Коби Брајант и ќерката Џиана поставена на местото на несреќата две години од трагичната смрт

Статуата на покојниот Коби Брајант и ќерката Џиана беше поставена на местото на нивната хеликоптерска несреќа во Калабасас, Калифорнија, две години од денот на нивната трагичната смрт и на уште седум други патници кои летаа заедно со нив.

Статуата ја создаде скулпторот Ден Медина и го покажа Коби, во дрес на Лејкерс како ја прегрнува Џиана, која исто така носи кошаркарска униформа и во раката држи баскет. Двајцата се гледаат со широки насмевки.

 

Статуата на нејзината основа ги има испишано имињата на семејството Брајант и другите седум жртви во хеликоптерската несреќа на 26 јануари 2020 година – Џон Алтобели, неговата сопруга Кери и нивната ќерка Алиса; Кристина Маузер; Сара Честер и нејзината ќерка Пејтон; и пилотот Ара Зобајан.

-Хероите доаѓаат и си одат, но легендите остануваат засекогаш – оваа реченица стои изгравирана на статуата.

Според артистот Ден Медина скулптурата ќе остане на местото на несреќата во текот на целиот ден, но нема постојано да биде таму. Скулпторот откри дека планира да ја поставува статуата на местото на трагедија на секоја годишнина, како и на роденденот на кошаркарот.

Хеликоптерот со сите девет патници бил на пат кон кошаркарскиот турнир за девојки на кој требало да игра Џиана (13). Се урна во ридовите западно од Лос Анџелес среде магливо време, а федералните безбедносни служби тврдат дека станува збор за грешка на пилотот.

 

Повеќе од Магазин

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.