fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Трансроден маж остана во „блажена состојба“

Занимливости

Трансроден маж остана во „блажена состојба“

Еквадорската двојка Фернандо Макадо и Дајан Родригес објавија дека ќе имаат принова.

Навидум ништо невообичаено, освн ако не се има предвид фактот дека тие се првата трансродна двојка во Јужна Америка која ќе добие дете.

Имено, Дајан е родена како Луис, и е една од водечките активисти за правата на ЛГБТ популација во Еквадор.

Интресно во целиот случај е што ниту еден од партнерите не се подложил на хируршки зафат за промена на полот, па детето е зачнато на „старомоден начин“.

Иако и Фернадо и Дајан се подложени на хормонска терапија, лекарите велат дека бременоста засега се одвива без компликации. сп/09:33

Прочитај повеќе
Маркетинг
Можеби ќе ти се допадне...
Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Занимливости

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.