fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Вирусот зика му се заканува и на Карневалот во Рио

Магазин

Вирусот зика му се заканува и на Карневалот во Рио

Во екот на сезоната на комарци на јужноамериканскиот континент милиони туристи, веројатно без заштитна облека, ќе дојдат во бразилските крајбрежни градови. 

Тамошните стручњаци предупредуваат дека годинешниот Карневал може да го забрза пренесувањето на вирусот зика, што се пренесува со убод од комарец и доведува до вродени деформитети кај бебињата.

Навистина има мали шанси поголемиот број од посетиители да носат заштитна облека на плажите или на Карневалот, што ги прави погодни за убоди од инсекти.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Магазин

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.