Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Во 2017 година се случиле најмалку авионски несреќи

Занимливости

Во 2017 година се случиле најмалку авионски несреќи

Минатата 2017 ќе биде забележана како најсигурна година за патниците во авиосообраќајот во историјата воопшто, објави Мрежата за безбедност во авиосообраќајот со седиште во Холандија.

До неделата, на 31 декември, забележани се вкупно девет смртоносни авионски несреќи во коишто загинале 67 лица – 32 патници и 35 луѓе на земја. За споредба во 2016 година имаше 16 несреќи со 103 смртни случаи.

Освен тоа, на последниот ден од 2017 година е поставен и рекорд од 398 дена без ниедна несреќа на патнички авион и 792 дена без несреќа во која имало најмалку 100 жртви.

– Од 1997. просечниот број авионесреќи бележи стабилен и доследен пад, најмногу благодарение на безбедносната работа на меѓународните воздухопловни агенции како ИЦАО, ИАТА, Фондацијата за безбедност при летови и воздухопловната индустрија, оценува претседателот на Мрежата, Харо Рантер.

Во 2017. се случиле пет несреќи на товарни и четири на патнички авиони.

– Ако го земеме предвид светскиот воздушен сообраќај од околу 36,8 милиони летови, размерот е еден смртен случај на 9,2 милиони летови, нагласи Рантер.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Занимливости

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.