Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

ПОДОБРО ОД УТРИНСКО КАФЕ: Утринското туширање со ладна вода ќе ве наполни со енергија

Занимливости

ПОДОБРО ОД УТРИНСКО КАФЕ: Утринското туширање со ладна вода ќе ве наполни со енергија

ПОДОБРО ОД УТРИНСКО КАФЕ: Утринското туширање со ладна вода ќе ве наполни со енергија

Ако наутро се мачите да се разбудите и ви треба дупло кафе за да функционирате, експертите советуваат нов метод од 90 секунди утринско туширање, кое ќе ве наполни со енергија.

Експертите од Академијата „Кериер Грл“ велат дека многу луѓе наутро се тушираат на погрешен начин. Топлата вода дополнително го успива организмот без оглед на тоа што од туш кабината ќе излезете во постудена просторија.

Тие советуваат да се туширате 30 секунди со студена вода, потоа 30 секунди со топла и повторно 30 секунди со студена вода.

Иако можеби нема да ви биде пријатно, комбинацијата на студено-топло туширање ги отвора капиларите и ја подобрува циркулацијата, а сето тоа го стимулира телото и мозокот. Исто така, го редуцира стресот бидејќи гради повисоко „ниво на толеранција”, го подобрува имуниот систем креирајќи бели крвни зрнца и поефектно ги согорува мастите.

Викторија Бекам редовно ја практикува оваа метода и истакнува дека ова туширање има антидепресивен ефект, бидејќи праќа високо ниво на електрични импусли до мозокот.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Занимливости

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.