fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Новиот АјФон останува без приклучок за слушалки?!

Мобилни

Новиот АјФон останува без приклучок за слушалки?!

Епл“ од генерација во генерација ги правеше своите телефони се потенки, иако годинава добивме незначително подебел „АјФон 6Ц“, во однос на претходниот модел 6.

Но, со цел да добие што потенок „АјФон 7“, „Епл“ ќе го исфрли класичниот приклучок за слушалки, кои би се поврзувале со апаратот преку т.н. лајтинг конектор, што сега се користи за напојување и за спојување со компјутер.

„МакОтакара“ објави дека оние кои ќе сакаат да користат класични слушалки, треба да имаат некаков адаптер.

Овој потег донесе нешто над еден милиметар заштеда на дебелината на телефонот, но и можност да се користат напредни слушалки.

Сега останува прашањето дали производителите масовно ќе почнат да нудат „лајтинг“ слушалки, покрај веќе постоечките неколку модели на пазарот.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Мобилни

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.