fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Американските власти ги забранија смартфоните „Галакси ноут 7“ во авионите

Маркетинг

Мобилни

Американските власти ги забранија смартфоните „Галакси ноут 7“ во авионите

Американските власти ги забранија проблематичните смартфони „Галакси Ноут 7“ (Galaxy Note 7) на јужнокорејската компанија „Самсунг Електроникс“ (Samsung Electronics) во авионите, пренесоа британските медиуми, повикувајќи се регулаторните органи.

Мерката влегува во сила денеска попладне по источноамериканско време (18 часот по средноевропско време).

Наредбата на Министерството за транспорт и другите агенции на патниците им забранува во својот багаж да носат смартфони од овој тип. Прекршителите ќе бидат казнети или апартот ќе им биде конфискуван.

Оние кои ќе се обидат во авион да влезат со „Галакси Ноут 7“, нема да бидат пуштени во него.

Претходно неделава „Самсунг“ ги запре производството и продажбата на смартфони од овој модел, по многуте информации за запалени примероци.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Мобилни

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.