fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Човек тврди дека го измислил iPhone-от пред 24 години

Мобилни

Човек тврди дека го измислил iPhone-от пред 24 години

Првата генерација ајФон е најавена во 2007 година, но Томас Рос од Флорида тврди дека го измислил 15 години пред тоа.

Тој одлучи да го тужи Епл, затоа што го украле неговиот изум. Рос тврди дека меѓу 23 мај 1992 година и 10 септември 1992 година дизајнирал три цртежи на овој технички апарат. Меѓу нив се рамни правоаголни плочи со заоблени агли кои ја отелотворуваат фузијата дизајнот и функцијата на начин на кој никогаш не постоел пред 1992 година.

Рос аплицирал за заштита на патентот во ноември 1992 година, но апликацијата е одбиена во 1995 година, затоа што не ги платил бараните такси. Сега бара десет милијарди долари и 1,5 отсто од продажбата на уредите на Епл.

На неговите уреди корисниците можеле да читаат приказни, новели, новински написи од весниците, да гледаат фотографии, видео презентации и филмови на рамен екран кој функционира на допир со позадиско осветлување. На него можел да се спои телефон и модем и податоците можеле да се вметнат и експортираат.

ајФон реализиран е дури во 2007 година, но развојот на Apple Newton почна во 1987 година и во продажба беше во 1993 година. Newton беше прв персонален дигитален асистент. Оваа инфомрација ги доведува во прашање тврдењата на Рос.

Портпаролот на Епл одби да го коментира овој случај.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Мобилни

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.